See suulake on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "suulas",
"3": "ke"
},
"expansion": "suulas + -ke",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "Ultimately from suu, possibly through suulas + -ke",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*A/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "suulake",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulake",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulaketta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*A/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suulakkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suulakkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suulakkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suulakkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suulakkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "suulake",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "suulake",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "suula",
"2": "k",
"3": "kk",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -ke",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "suulakepuristus"
}
],
"glosses": [
"nozzle"
],
"id": "en-suulake-fi-noun-6MJpIG6n",
"links": [
[
"nozzle",
"nozzle"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "suutin"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsuːlɑkeˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠uːlɑ̝k̟e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-uːlɑke"
}
],
"word": "suulake"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "suulakepuristus"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "suulas",
"3": "ke"
},
"expansion": "suulas + -ke",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "Ultimately from suu, possibly through suulas + -ke",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*A/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "suulake",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulake",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulaketta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*A/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suulakkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suulakkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suulakkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suulakkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "suulakkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "suulakkeettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "suulakkeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "suulakkeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "suulake",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "suulake",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "suula",
"2": "k",
"3": "kk",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -ke",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uːlɑke",
"Rhymes:Finnish/uːlɑke/3 syllables"
],
"glosses": [
"nozzle"
],
"links": [
[
"nozzle",
"nozzle"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "suutin"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈsuːlɑkeˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠uːlɑ̝k̟e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-uːlɑke"
}
],
"word": "suulake"
}
Download raw JSONL data for suulake meaning in All languages combined (21.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.